1
Your Cart
Looking for a head start in your undergraduate degree in mathematics? Maybe you’ve already started your degree and feel bewildered by the subject you previously loved? Don’t panic! This friendly companion will ease your transition to real mathematical thinking. Working through the book you will develop an arsenal of techniques to help you unlock the meaning of definitions, theorems and proofs, solve problems, and write mathematics effectively. All the major methods of proof – direct method, cases, induction, contradiction and contrapositive – are featured. Concrete examples are used throughout, and you’ll get plenty of practice on topics common to many courses such as divisors, Euclidean algorithms, modular arithmetic, equivalence relations, and injectivity and surjectivity of functions. The material has been tested by real students over many years so all the essentials are covered.
With over 300 exercises to help you test your progress, you’ll soon learn how to think like a mathematician.
X

Frequently bought with Mechanical Engineering for Makers: A Hands-on Guide to Designing and Making Physical Things


Mastering Essential Math Skills, Book One: Grades 4 and 5: 20 Minutes a Day to Success Original price was: $49.99.Current price is: $19.99.
View more
Understanding Analysis (Undergraduate Texts in Mathematics) Original price was: $29.99.Current price is: $14.99.
View more
Linear Algebra Done Right (Undergraduate Texts in Mathematics) Original price was: $49.99.Current price is: $19.99.
View more
Introduction to mathematical statistics Original price was: $79.99.Current price is: $19.99.
View more
All the Math You Missed: (But Need to Know for Graduate School) Original price was: $29.99.Current price is: $14.99.
View more
Chemistry: The Central Science Original price was: $119.99.Current price is: $19.99.
View more
Categories for the Working Mathematician Original price was: $49.99.Current price is: $19.99.
View more
Calculus For Dummies (For Dummies (Lifestyle)) Original price was: $29.99.Current price is: $14.99.
View more
YOUR CART
//
1
//