1
Your Cart
Looking for a head start in your undergraduate degree in mathematics? Maybe you’ve already started your degree and feel bewildered by the subject you previously loved? Don’t panic! This friendly companion will ease your transition to real mathematical thinking. Working through the book you will develop an arsenal of techniques to help you unlock the meaning of definitions, theorems and proofs, solve problems, and write mathematics effectively. All the major methods of proof – direct method, cases, induction, contradiction and contrapositive – are featured. Concrete examples are used throughout, and you’ll get plenty of practice on topics common to many courses such as divisors, Euclidean algorithms, modular arithmetic, equivalence relations, and injectivity and surjectivity of functions. The material has been tested by real students over many years so all the essentials are covered.
With over 300 exercises to help you test your progress, you’ll soon learn how to think like a mathematician.
X

Frequently bought with The Elements of Statistical Learning: Data Mining, Inference, and Prediction


View more
A Common-Sense Guide to Data Structures and Algorithms, Second Edition: Level Up Your Core Programming Skills Original price was: $29.99.Current price is: $14.99.
View more
Clean Code in Python: Develop maintainable and efficient code Original price was: $39.99.Current price is: $14.99.
View more
Machine Learning: An Applied Mathematics Introduction Original price was: $29.99.Current price is: $14.99.
View more
Mathematics for Machine Learning Original price was: $39.99.Current price is: $19.99.
View more
Machine Learning Guide for Oil and Gas Using Python: A Step-by-Step Breakdown with Data, Algorithms, Codes, and Applications Original price was: $119.99.Current price is: $19.99.
View more
Introduction to Machine Learning Original price was: $49.99.Current price is: $19.99.
View more
Practical Statistics for Data Scientists: 50+ Essential Concepts Using R and Python Original price was: $29.99.Current price is: $14.99.
View more
YOUR CART
//
1
//